Japonia

Japonia to kraj, który od wieków intryguje kulturoznawców z całego świata. Jego mieszkańcy we wszystkim, co robią starają się podążać za narodowym motto “pokój i postęp”. Osoby ceniące zdrowy tryb życia na pewno zainteresuje fakt, że japońska kuchnia uważana jest za najzdrowszą na świecie. To państwo artystów, biznesmenów i innowatorów. To właśnie tutaj narodziła się sztuka mangi oraz animowanych komiksów rozpoznawanych na całym globie pod nazwą anime. Wymiana w tym pięknym wyspiarskim kraju jest już możliwa!


Organizacja partnerska: YFU Japonia
Koszt programu: aktualny cennik znajdziesz tutaj

ELEMENTY PROGRAMU

- umieszczenie w rodzinie goszczącej, która odpowiada za zapewnienie zakwaterowania oraz trzech posiłków dziennie,
- umieszczenie w lokalnej szkole średniej,
- podróż z Polski do Japonii,
- podróż do domu rodziny goszczącej,
- seminarium przedwyjazdowe w Polsce,
- seminarium poprzyjazdowe w kraju wymiany,
- seminarium śródroczne w połowie wymiany,
- seminarium przed powrotem z wymiany,
- seminarium po powrocie z wymiany,
- międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne i od następstw niebezpiecznych wypadków,
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
- podróż powrotna do Polski.

Podane seminaria dotyczą programów rocznych. W przypadku krótszych programów liczba oferowanych seminariów może się różnić.

OPIS PROGRAMU

KRAJ I POŁOŻENIE

Japonia składa się z czterech dużych wysp oraz setek małych wysepek, rozciągających się z północy na południe. Znaczna część terytorium Japonii to obszary górzyste, dlatego też kraj ten charakteryzuje zmienna i zróżnicowana pogoda. Na północy, w rejonach takich jak Niigata czy Akita, śnieg potrafi padać przez sześć miesięcy, zaś w południowej Okinawie panuje klimat pół-tropikalny. Większość populacji Japonii zamieszkuje równinne tereny położone pomiędzy łańcuchami górskimi. W kraju tym można też natknąć się na kilka dużych metropolii, takich jak Tokio czy Osaka, gdzie folkowe tradycje ustępują nowoczesności i widocznym wpływom zachodniego świata. Pomimo postępującej technologii, w Japonii nadal można spotkać się z tradycjami, sięgającymi setki lat w przeszłość. Mowa tu zarówno o tradycyjnych jedwabnych kimonach, sztuce kaligrafii tuszem, charakterystycznej japońskiej szkole architektury ogrodów, jak i przekazywanych z pokolenia na pokolenie przepisach na zupy.

szkoła

Szkoła z pewnością będzie odgrywała bardzo ważną rolę w twoim życiu na wymianie. Będziesz musiał ciężko pracować, by nauczyć się języka japońskiego w stopniu, który pozwoli Ci zrozumieć nauczany materiał i w pełni wykorzystać czas spędzony w szkolnej ławce. Szkoła to także miejsce, gdzie poznasz najwięcej przyjaciół, być może nawet na całe życie. Obecny system nauczania w Japonii oparty został na systemie amerykańskim: obejmuje sześć lat szkoły podstawowej, trzy lata junior high (odpowiednik polskiego gimnazjum), kolejne trzy lata liceum oraz 4 lata studiów. Obowiązkowych jest tylko pierwszych 9 lat nauki. Większość szkół w Japonii wymaga noszenia mundurków, a także przestrzegania precyzyjnych zasad zachowania i prezencji. Kolorowe kosmetyki, biżuteria, farbowanie włosów, piercing, zapuszczanie brody… – rzeczy tego typu nie są zazwyczaj mile widziane na szkolnych korytarzach w Japonii. Na pewno ucieszy cię wiadomość, że kluby i koła zainteresowań są istotnym elementem japońskiego szkolnictwa. Zaangażowanie się w ciekawe zajęcia pozalekcyjne już na początku Twojej wymiany to świetny pomysł. Dzięki temu zdobędziesz szansę rozwijania swoich zainteresowań, nabycia nowych umiejętności, a także spędzenia czasu z rówieśnikami.

RODZINA

Tradycyjna japońska rodzina jest zamkniętą jednostką, choć w większości przypadków jej członkowie rzadko spędzają czas wszyscy razem. Otōsan – tradycyjnie: ojciec, głowa rodziny – najczęściej pracuje do późna. Okāsan – mama – zajmuje się domem i dziećmi, a czasem także pracuje zawodowo. Twoje rodzeństwo goszczące prawdopodobnie będzie często zajęte szkołą, zajęciami pozalekcyjnymi lub nauką do egzaminów. Jeśli natomiast zdarzy się, że rodzina znajdzie czas na wspólne wyjście, jest to jak najbardziej mile widziane. Japończycy nie mają w zwyczaju wyrażać swoich uczuć w otwarty, fizyczny sposób jak Europejczycy (np. przez uściski, całusy). Zamiast tego używają słów, lub próbują okazać miłość przez swoje zachowanie oraz zwyczaje. Z tego względu ważne jest, byś pamiętał o używaniu zwrotów takich jak “dziękuję”, “proszę”, “to bardzo miłe” itp.

SEMINARIA YFU

Podobnie jak większość krajów partnerskich YFU, Japonia oferuje wszystkim przyjezdnym uczniom trzy seminaria na przestrzeni całego okresu wymiany. Pierwszym z nich jest pięciodniowe seminarium poprzyjazdowe odbywające się w Centrum Młodzieżowym w Tokio. Podczas tego szkolenia uczniowie otrzymują wstępne informacje na temat japońskiej kultury, tradycji i historii, a także odbywają przyspieszony, podstawowy kurs języka japońskiego. Kolejne seminarium z reguły odbywa się w kwietniu lub maju. Tym razem uczniowie uczestniczą w szkoleniu razem ze swoimi rodzinami goszczącymi. Spotkanie to jest okazją do porozmawiania na temat jakichkolwiek powstałych trudności czy problemów, ale także do podzielenia się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z innymi uczniami na wymianie. Trzecie i ostatnie seminarium to tzw. seminarium przed powrotem. Ma ono na celu przygotować uczniów na powrót do domu, zaopatrzyć ich w przydatne wskazówki dotyczące całego procesu, a także podsumować ich pobyt w Japonii.

CHCESZ WYJECHAĆ DO Japonii?

Sprawdź jak wygląda proces rekrutacji i wypełnij formularz zgłoszeniowy na naszej stronie w zakładce Rekrutacja.

Zgłoś się!